Learn, Lead, Succeed!

National Convention

The National FFA Convention is the largest annual gathering of high school students in the US. Each year over 55,000 FFA members, advisors, and supporters gather for leadership, career development, and to conduct the business of the National FFA Organization. The Idaho FFA Association participates each year in the convention and regularly sends several hundred FFA members.

87th National FFA Convention
October 2014

2014 National FFA Convention CDE and Event Ratings

2014 CDE Participants

 

Agricultural Communications


Filer FFA

Team (Silver)
Carly Scott (Gold)
Raleigh Bell(Silver)
Andrew Goodwin (Silver)

20
15
67
72

Agricultural Issues Forum

Middleton FFA

Team (Silver)  

Agricultural Sales

Middleton FFA

Team (Bronze)
Emiliy Hicks (Bronze)
Nina Weeks  (Bronze)
 Kyla Milburn (Bronze)
Amanda Hellums
(Bronze)                                                  

36
120
134
140
149

Agricultural Tech. and Mech. Systems

Middleton FFA


Team (Silver)
Dustin Winston (Gold)
Robert Alexander (Silver)
Justin Baker (Bronze)

27
39
90
134

Agronomy

   

Fruitland FFA

Team (Silver)
Nancy Christensen (Gold)
Randi Smith  (Gold)
 Samantha Savage (Silver)
Kaitlyn Campbell (Silver)
                         

12
28
29
51
61

Creed Speaking

 

Castleford FFA


Team (Silver)
Colton Machado (Gold)
Hank DeVries  (Silver)
Savanah Nunes  (Bronze)
Elly Machado (Bronze)
                                                


22
25
57
133
156

Dairy Cattle Handlers' Activity


Filer FFA


Auguste Curtis (Silver)

            




Environmental and Natural Resources

Cambridge FFA

Team (Gold)
Bret Kindall (Gold)
Ryan Kindall  (Gold)
Nicholas Petitmermet (Gold)
Valery Kindall (Silver)
                               

12
3
14
34
98

Extemporaneous Public Speaking

Nezperce FFA

Morgan Howard (Bronze)

 

 

Floriculture

   

Kimberly FFA

Team (Gold)
Kayte Garren (Gold)
Sierra Stucki (Gold)
Danica Kluth (Gold)
Mallory Leazer (Silver)
                                   

7
29
37
41
110

Food Science and Technology

Kimberly FFA

Team (Gold)
Kaylee McKay (Gold)
Lauren Sigler(Silver)
Jentrie Stastny (Silver)
Donna Fiala (Silver)
                                                

11
9
46
65
87

Forestry

   

Vallivue FFA

Team (Gold)
Tyler Sanchez (Gold)
Jacob Reinecker (Silver)
Bre'Onne Hilliard (Silver)
Donna Fiala (Silver)                                 

10
13
51
60
66

Horse Evaluation

Emmett FFA

Team (Silver)
Austin Rekow (Gold)
Natalie Martin (Silver)
Allie Brown (Silver)
Katie Hall (Silver)
                                            

18
20
67
110
112

Job Interview

American Falls FFA Lindsey Woodworth (Silver)

29

 

Livestock Evaluation

Hagerman FFA

 

Team (Bronze)
Anthony Zabala (Silver)
Cheyenne Pawson (Bronze)
Ivee Strick (Bronze)
John Williams (Bronze)
                                                

36
120
124
158
161

Marketing Plan

Marsing FFA

Team (Silver)  

Meats Evaluation and Technology

Kuna FFA

 

Team (Silver)
Ross Blattner (Gold)
Dustin Zabel (Silver)
Carli Ashley (Silver)
Nancy Schiffer (Silver)
                                                

19
52
75
91
129

Milk Quality and Products

Fruitland FFA

Team (Gold)
Makayla Borge(Gold)
Raanna Dahle (Gold)
Lucas Tesnohlidek (Gold)
Melody Mahler (Gold)
                                               

6
17
22
26
42

Nursery/Landscape

 

Rigby FFA

 

Team (Silver)
Olivia Olaveson (Gold)
Zachary Burgess (Gold)
Garrett Richins (Silver)
Sierra Bagley (Silver)
                                                

14
41
42
52
63

Parliamentary Procedure

Kuna FFA

Team (Gold)  

Prepared Public Speaking

 

American Falls Hs FFA

Riley Geritz (Silver)  

Veterinary Science

 

Meridian FFA

 

Team (Gold)
Patrick Krinke (Gold)
Jamie Short(Gold)
Abbigail Renos (Gold)
Maddie Bennett (Gold)                         

2
3
11
15
17

 

2014 National FFA Star Awards

   
American Falls Hs FFA Three Star
   
Burley Hs-FFA Two Star
   
Council Jr-Sr Hs-FFA Two Star
   
Homedale FFA One Star
   
Kimberly Hs-FFA Two Star
   
Meridian Hs-FFA Two Star
   
Minico Co Hs-FFA

One Star

   
Nampa FFA One Star
   

2014 State Listing

   
National Finalist

Michael LeRoy Jarolimek

   
National Finalist Dallas  Steven Baker
   
Gold

Eli Prefontaine

   

Gold

Elyse Godfrey

   
Gold

Elyse Godfrey

   
Gold Jarrod  Kai Mallory
   
Silver

Kadan Daniel  Ward

   
Silver Shane Reece Spitz
   
Silver Adrian  Scott  Eidam
   
Silver Mitch Dee Royer
   
Silver Dustin Wayne  Winston
   
 Bronze Chadrick Walter Radloff
   
 Bronze Nancy Rose Schiffer
   
 Bronze Morgan  Kylee  Cortez
   
 Bronze

Samantha E Gunderson

   
 Bronze Lance Gerard  Funke
   
 Bronze Molly  Marie  Roberts
   

2014 Proficiency Awards

   

Michael LeRoy Jarolimek

Agricultural Mechanics  Design  and Fabrication Entrepreneurship/Placement

Kadan Daniel  Ward

 Agricultural Mechanics  Repair  and Maintenance Placement

Eli Prefontaine

Agricultural Processing  - Entrepreneurship/Placement
Chadrick Walter Radloff Agricultural Services  - Entrepreneurship/Placement
Nancy Rose Schiffer Agriscience Research  - Plant Systems
Morgan  Kylee  Cortez Beef Production - Placement
Isaac  John Brown Diversified Crop Production - Entrepreneurship
Shane Reece Spitz Diversified Crop Production - Placement
Adrian Scott Eidam Diversified Horticulture - Entrepreneurship/Placement
Mitch Royer Diversified Livestock - Entrepreneurship/Placement

Samantha E Gunderson

Equine  Science  - Placement

Elyse Godfrey

Nursery Operations - Entrepreneurship/Placement
Lance Gerard  Funke Outdoor Recreation - Entrepreneurship/Placement
Molly  Marie  Roberts Specialty Animal  Production Entrepreneurship/Placement
Dallas  Steven Baker Specialty Crop Production - Entrepreneurship/Placement
Jarrod  Kai Mallory Turf  Grass Management-  Entrepreneurship/Placement
Dustin Wayne  Winston Vegetable Production - Entrepreneurship/Placement
   

2014 American Degree Recipients

   
Neil Andersen American Falls FFA
   
Luis Arellano Midvale FFA
   
Kyler  Beck

Parma FFA

   
Tanner Beymer Kimberly FFA
   
Paul Blanscet Parma FFA
   
Nathanael Brown Burley  FFA
   
Shandra Campbell Payette  FFA
   
Nicole Davis North  Fremont FFA
   
Kimberlyn Fehringer American Falls FFA
   
Amy Gabica Middleton FFA
   

Dallas  Tyrel  Goebel

North Fremont FFA
   
Melisssa  Goetz Meridian FFA
   
Selena  Gregory Mackay FFA
   
Garrett Guinn Castleford FFA
   
Daniel Heikkila Meridian FFA
   
Janine  Johnson Meridian FFA
   
Alice Knight Salmon  FFA
   
Jackson  Knopp Burley  FFA
   
Sage Lanham Emmett FFA
   
Doug  McGregor Filer FFA
   
Grace Meeker

Fruitland FFA

   
Preston  Miller American Falls  FFA
   
Mark Duane  Nebeker  Kuna FFA
   
Kenzie Nelson Bear Lake FFA
   
Caden Potter North Fremont FFA
   
Zachary  Reynolds Kuna FFA
   
Hannah Roberts Preston  FFA
   
Samantha Ann Roberts Kuna FFA
   
Kelsey Rogers Burley  FFA
   
Cassidy  Rueth Parma FFA
   
Derek Stuivenga Grangeville FFA
   
Brandy Trivett Grangeville FFA
   
Lucas Villagomez Wendell FFA
   
Rochelle Whitnah American Falls FFA
   
Brett Wilder Meridian FFA
   
Kaleb Williams Sugar-Salem FFA
   
Kolten W illiams Sugar-Salem FFA

2014 National Chapter Award Generated
Model of Innovation Finalists

2014 National FFA Agriscience Fair

National Agriscience Fair Finalists

For more awards and placings, go to

https://www.ffa.org/events/conventionandexpo/highlights


2013-2015 Idaho State Block Housing

Quick Links