Learn, Lead, Succeed!

Idaho FFA Districts

The Idaho FFA Association is organized into nine districts for leadership and career development event purposes. Each district has a District Director that serves a three-year renewable term, a District Advisor appointed annually, and a set of District Officers elected by the FFA members in each district on an annual basis. Find the email Email of Idaho FFA Advisors below organized by district.

District Map

Boise Valley FFA District

2012-2013 District Officers

President: Bret Wilder, Meridian • Vice President: Colby Brock, Notus • Secretary: Samantha Roberts, Kuna • Treasurer: McKenzie Forsberg, Vallivue • Reporter: Erin Shenk, Homedale • Sentinel: Lacey Usabel, Marsing • District Advisor: Travis Edwards, Kuna • District Director: Jack Blattner, Meridian

Boise Valley FFA Chapters

Homedale FFA Lori Idsinga, Advisor Kuna FFA Joe Blackstock, Shawn Dygert, and Travis Edwards; Advisors • Marsing FFA Mike Martin, Advisor • Melba FFA Jake Silver, Advisor • Meridian FFA Jack Blattner, Alan Heikkila, Liz Russell, Jason Tindall, Will Schumaker, Shane Stevenson, Trish Stokes, Trent Van Leuven, and Steve Wilder; Advisors • Middleton FFA Nick Davis and Harley Wilson; Advisors • Nampa FFA Pat Dixon and Janna Volkers; Advisors • Notus FFA Danielle Hillbery, Advisor • Rimrock FFA Alan Schoen, Advisor • Vallivue FFA Melissa Sherman and Ray Shirts; Advisors

 

East Magic Valley FFA District

2012-2013 District Officers

President: Kelsey Rogers, Burley • Vice President: • Neil Andersen, American Falls • Secretary: Ali Gee, Minico • Treasurer: Jack Darrington, Declo • Co-Reporter: Lindsey Woodworth, American Falls • Co-Reporter: Chloe Kidd, Declo • Sentinel: Hunter Morris, American Falls • District Advisor: Sam Condie, Burley • District Director: Marc Beitia, American Falls

East Magic Valley FFA Chapters

American Falls FFA Marc Beitia Burley FFA Sam Condie, Jaysa Fillmore, and Lex Godfrey; Advisors • Declo FFA Jesse Miller, Advisor • Minico FFA Brandi Milliron, Advisor • Oakley FFA Scott Heins, Advisor • Raft River FFA Cami Schumann, Advisor • Rockland FFA Carl Jones, Advisor

 

North Idaho FFA District

2012-2013 District Officers

President: Ceilidh McElroy, Troy • Vice-President: Gabe Wright, Troy • Secretary: Gabby Munson, Bonners Ferry• Treasurer: Thomas Hubbard, Gensesee Reporter: Morgan Howard, Nezperce • Sentinel: Lance Funke, Genesee • District Advisor: Buck Wright, Deary • District Director: J.R. Morrow, Genesee

North Idaho FFA Chapters

Bonners Ferry FFA Adam Ineck, Advisor • Clearwater Valley FFA Brandon Hoxie, Advisor • Culdesac FFA Tyler Mink, Advisor • Deary FFA Buck Wright, Advisor • Genesee FFA J.R. Morrow, Advisor • Grangeville FFA Lindsey Stephens, Advisor • Highland-Craigmont FFA Josette Nebeker, Advisor • Kendrick FFA Tom Walker, Advisor • Lakeside FFA Ron Miller, Advisor • Lapwai FFA Devin Boyer, Advisor • Moscow FFA Mark Quinn, Advisor • Nezperce FFA Kyle Stapleton, Advisor • Potlatch FFA Weston Kane, Advisor • Troy FFA Steve Braun, Advisor

 

North Magic Valley FFA District

2012-2013 District Officers

President: Maggie Brown, Gooding • Vice-President: Caleb Aoi, Shoshone • Secretary: Mikaila Mastrofini, Shoshone • Treasurer: Jake Dalton, Dietrich • Reporter: Lucas Villagomez, Wendell • Sentinel: Katie Turner, Hagerman • District Advisor: Holly Church, Wendell • District Director: Holly Church, Wendell

North Magic Valley FFA Chapters

Bliss FFA Chester Bradshaw, Advisor • Camas FFA Galen Colter, Advisor • Dietrich FFA Larry Campbell, Advisor • Glenns Ferry FFA Rick Hance, Advisor • Gooding FFA Tom Woodland, Advisor • Hagerman FFA Daniel Knapp, Advisor • Richfield FFA Melissa Oliver, Advisor • Shoshone FFA Brandee Lewis, Advisor • Wendell FFA Holly Church, Advisor

 

North Upper Snake River FFA District

2012-2013 District Officers

President: Tyrel Goebel, North Fremont • Vice-President: Amanda Hale, Rigby • Secretary: Adriana Rose, Madison • Treasurer: Sarah Spain, Salmon • Reporter: Shania Jensen, Rigby • Sentinel: Taelyn Nelson, Ririe • District Advisor: Jake Landon, Ririe • District Director: Jason Bair, Madison

North Upper Snake River FFA Chapters

Juniper Hills FFA Benjamin Call, Advisor • Madison FFA Jason Bair, Kelsey Day, Val Johnson and Logan Miller; Advisors • North Fremont FFA Rob Bingham and Tom Jacobson, Advisors • Rigby FFA Billie Jo Blackson and Robert Hale, Advisors • Ririe FFA Jake Landon and Damien Smith; Advisor • Salmon FFA Katie Cooper, Advisor • South Fremont FFA Randy Hillman and Shawnee Orr, Advisors • Sugar-Salem FFA Bryan Lusk, Advisor • Teton FFA Dave Ross, Advisor • West Jefferson FFA Don Bird, Advisor

 

South Magic Valley FFA District

2012-2013 District Officers

President: Douglas McGregor, Filer • Vice President: Alyssa Stastney, Kimberly • Secretary: Connor Mason, Jerome • Treasurer: Kylee Clifton, Jerome • Reporter: Lauren Casdorph, Twin Falls • Sentinel: Hagen Hunsaker, Castleford • District Advisor: Jeff Gerard, Hansen • District Director: Brian Wolf, Filer

South Magic Valley FFA Chapters

Buhl FFA Felipe Zamora, Advisor • Castleford FFA Dan Billington, Advisor • Filer FFA Brian Wolf, Advisor • Hansen FFA Jeff Gerard, Advisor • Jerome FFA Tom Clifton, and Nicole Lebsack; Advisors • Kimberly FFA Heather Hopkins and Cody Porath; Advisors • Murtaugh FFA Alan Branch, Advisor • Twin Falls FFA Blaine Campbell, Advisor

 

South Upper Snake River FFA District

2012-2013 District Officers

President: Taylor Ivie, Mackay • Vice-President: Annakin Whitten, Blackfoot • Secretary: Selena Gregory, Mackay • Treasurer: Adam Lambert, Mackay • Reporter: Sam Eldredge, Shelley •Sentinel: Chantell Inskeep, Aberdeen • District Advisor: Kody Howells, Shelley • District Director: Cody Park, Aberdeen

South Upper Snake River FFA Chapters

Aberdeen FFA Cody Park, Advisor • Blackfoot FFA Amand Kent, Advisor • Challis FFA Open, Advisor • Firth FFA Jason Clemens, Advisor • Highland FFA Jack Garrett, Advisor and Bruce Givens at Century HS • Mackay FFA VerNon Roche, Advisor • Shelley FFA Ron Corbett, Kody Howells, and Vince Wray; Advisors • Snake River FFA J.B. Hoge, Advisor

 

Southeastern Idaho FFA District

2012-2013 District Officers

President: Shannon Williams, Malad • Vice-President: Hannah Roberts, Preston • Secretary: Garrett Brogan,Bear Lake • Treasurer: Alex Buttars, West Side • Reporter: Justin Williams, North Gem • Sentinel: David Medina, Soda Springs • Historian: Zach Myler, Marsh Valley • District Advisor: Larin Crossley, Preston • District Director: Kevin Wells, Bear Lake

Southeastern Idaho FFA Chapters

Bear Lake FFA Kevin Wells, Advisor • Grace FFA Lee Stephenson, Advisor • Malad FFA Natalie Ogden, Advisor • Marsh Valley FFA Vay Jensen, Advisor • North Gem FFA Jared Troumbley, Advisor • Preston FFA Larin Crossley and Josh Evans; Advisors • Soda Springs FFA Joe Brown, Advisor • West Side FFA Jim Summers, Advisor

 

Western Idaho FFA District

2012-2013 District Officers

President: Danielle Petitmerment, Cambridge • Vice-President: Hannah Munson, Salmon River • Secretary: Shandra Campbell, Payette • Treasurer: Mitch Royer, Cambridge • Reporter: Katelynn Carter, Fruitland • Sentinel: Caleb Jepson, Weiser • District Advisor: Charles Ledington, MidvaleDistrict Director: Kevin Barker, New Plymouth

Western Idaho FFA Chapters

Cambridge FFA Jodie Mink, and Karl Dahle, Advisors • Council FFA Dawn Holmes and Tyler Renz, Advisors • Emmett FFA Bill Dean, Advisor • Fruitland FFA Mike Tesnohlidek and Troy Wright; Advisors • Horseshoe Bend FFA Judith Hutton and Eric Moore, Advisors • Midvale FFA Charles Ledington, Advisor • New Plymouth FFA Kevin Barker, Advisor • Parma FFA Amy Nichols, Advisor • Payette FFA Nathan Low, and Tyson Smith; Advisors • Salmon River FFA Dennis Morris, Advisor • Weiser FFA Stuart Nesbitt, Advisor

 

 

 

Printable Idaho FFA Association District Map with Chapters